logo zss
  Zalecana przeglądarka - Moziilla Firefox
Zespół Szkół w Czeladzi - organizacja
O Zespole Szkół
Kadra Szkoły
Rada Rodziców
Baza dydaktyczna
Dokumenty szkolne
Rekrutacja
Kontakt

Wczesne wspomaganie     rozwoju
Oferta
Fotogaleria

Przedszkole
Oferta
Zajęcia terapeutyczne
Organizacja i metody pracy
Ramowy rozkład dnia
Z życia przedszkola

Nasza szkoła
Oferta
Metody pracy i terapii
Z życia szkoły
Świetlica szkolna
Archiwum

Realizowane programy i projekty
Zagraniczna mobilność...
Mam zawód - mam pracę...
Projekt UNICEF
Leonardo da Vinci - Vetpro
Zabawa z nauką
COMENIUS
THE GATEWAY AWARD
Szkoła bez przemocy
Szkoła w ruchu
,.
Posiadane tytuły i certyfikaty
Szkoła promująca zdrowie
Szkoła odkrywców talentów

Informacje nieudostępnione
Stosownie do art. 8 ust. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej informujemy ...

Redakcja

 

We wrześniu 2013 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych” w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki

                   

 

 

Od 02 września 2013 roku w ramach realizacji projektu „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych” będącego komponentem Programu „Uczenie się przez całe życie” nauczyciele naszej Szkoły rozpoczęli realizację projektu

pt:„ Podnoszenie jakości i standardów europejskich w szkolnictwie specjalnym ze szczególnym uwzględnieniem edukacji wczesnoszkolnej”.


Rekrutacja nauczycieli do udziału w projekcie


Wszystkich zainteresowanych udziałem w realizacji projektu zapraszamy do zapoznania się z poniższymi dokumentami:

Regulamin rekrutacji

Formularz Zgłoszeniowy

Deklaracja uczestnictwa


Cele naszego projektu:


- zwiększenie mobilności zagranicznej kadry edukacyjnej

dla podnoszenia ich kompetencji zawodowych

- wyjazd szkoleniowy do Turcji;

- doskonalenie umiejętności językowych nauczycieli;

- zdobycie nowych umiejętności zawodowych poprzez: doskonalenie warsztatu pracy oraz umiejętności organizacyjnych, 

- skonfrontowanie różnic w systemach edukacji oraz kulturowych Polski i Turcji,

- poznanie i stosowanie nowych metod pracy dydaktyczno-wychowawczej z uczniem niepełnosprawnym na każdym etapie edukacji,

- poznanie i porównanie pracy specjalistów; psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego

Przewidywane rezultaty


- certyfikaty potwierdzających zrealizowanie szkolenia zagranicznego;

- certyfikaty potwierdzających znajomość języka angielskiego na danym poziomie;

- biuletyn zawierający wyniki realizacji projektu;

- konferencja dla nauczycieli pracujących z uczniami niepełnosprawnymi na różnych etapach;

- wystawa zdjęć z realizacji szkolenia zagranicznego;

- lekcje otwarte na różnych poziomach

-prezentacja dla rodziców

-raporty ewaluacyjne;

-dokumenty Europass- Mobility;

- sprawozdania uczestników z pobytu w Turcji;

- znajomość języka angielskiego na poziomie komunikacji;

- systematyczne upowszechnianie działań projektowych na stronie internetowej szkoły;

- rozwój osobisty uczestników.



Aktualności z realizacji Projektu



Po przeprowadzonej we wrześniu rekrutacji rozpoczęła się realizacja Projektu.



Przygotowanie

Pierwszym etapem jest przygotowanie uczestników do mobilności. Wszyscy nauczyciele uczestniczyli w 50 godzinnym kursie języka angielskiego, zakończonego uzyskaniem certyfikatów.

Ponadto nauczyciele w dniu 03.01.2014 r. uczestniczyli w przygotowaniu kulturowym i psychologicznym związanym z Turcją.

W ramach szkolenia nauczyciele poznali najważniejsze fakty historyczne oraz położenie, klimat, roślinność, zwierzęta, kulturę i religię Turcji a w szczególności Kapadocji. W ramach przygotowania psychologicznego nauczyciele poznali ćwiczenia relaksacyjne pomagające w pokonaniu lęku przed lataniem.







Wymiana doświadczeń - Sprawozdanie z wyjazdu szkoleniowego do Turcji


W drugim etapie realizacji projektu 9 nauczycieli wyjechało na szkolenia zagraniczne do miasta Kayserii w Turcji. Kayseri jest to miasto położone w środkowej Turcji, które posiada około 700 tys. mieszkańców jest dużym przemysłowym miastem i robi wrażenie europejskiej metropolii. W trakcie wizyty trwającej 6 dni, zrealizowany został bogaty program szkoleń przygotowany przez instytucję przyjmującą, czyli średnią szkołę techniczną, w której kształci się ok. 840 uczniów w wieku od 15-18 lat w zawodach fryzjer, kosmetyczka, sekretarka, kucharz, projektant odzieży. Nauczyciele uczestniczyli w warsztatach, seminariach, wykładach i lekcjach pokazowych w różnych szkołach zajmujących się edukacją osób niepełnosprawnych. Zaprezentowaliśmy nasz region oraz szkołę w aspekcie jej działań i osiągnięć. Wszyscy uczestnicy projektu prowadzili debaty i zdobywali informacje w odwiedzanych placówkach na temat systemu kształcenia w Turcji. Poznawaliśmy metody pracy nauczycieli na różnych poziomach kształcenia oraz system pomocy psychologicznej w Turcji. Zostaliśmy zapoznani z technikami motywowania uczniów do pracy i sposobami rozwiązywania problemów. W szkołach tureckich przywiązuje się dużą wagę do zdrowego odżywiania oraz sportu w życiu uczniów. Uczniowie w szkołach tureckich mają możliwość korzystania z komputera, drukarki, Internetu, ksero na każdej przerwie, ponieważ na korytarzu znajduje się specjalny punkt informatyczny dla uczniów. Nauczyciele pracują metodami aktywizującymi, prowadzą multimedialne lekcje, w każdej klasie jest komputer, rzutnik i ekran. Mogliśmy obserwować jak ważną rolę w społecznościach szkolnych pełni patriotyzm krzewiony od najmłodszych lat. W każdej klasie oraz na placach szkolnych znajdowała się podobizna pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürk oraz flaga państwowa. Ciekawostką było to, że uczniowie otrzymują swoje świadectwa z ocenami nie na specjalnych drukach tylko na kartach z podobizną Atatürka. Ponadto poznaliśmy bogate dziedzictwo religijne i kulturowe Turcji. Zwiedziliśmy meczet i poznaliśmy podstawowe założenia religijne islamu. Zwiedziliśmy także, Kapadocję historyczną krainę w Tureckiej Anatolii, znaną przede wszystkim z charakterystycznego, bajkowego krajobrazu, w którym dominują grzybopodobne skały wyjęte prosto z bajki o rodzince z Bedrock, czyli Flinstonach. W skałach tych wykute są kościoły, domy, restauracje i hotele. Wszyscy uczestnicy wzięli udział we wspaniałym wieczorze tureckim z pokazem kolorowych i skocznych narodowych tańców, pokazano nam jak należy parzyć słynną kawę „po turecku”, lecz najwięcej czasu spędzaliśmy „przy herbacie” – narodowym napoju Turków.

 

 

 


Obecnie uczestnicy pracują nad upowszechnianiem rezultatów szkolenia zagranicznego w Turcji poprzez wydanie biuletynu, wystawę zdjęć, prezentacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli. W maju na uroczystości szkolnej odbędzie się podsumowanie projektu i wręczenie dokumentów Europass Mobility wszystkim uczestnikom.


Upowszechnianie rezultatów wyjazdu szkoleniowego



W ramach upowszechniania rezultatów wyjazdu szkoleniowego uczestnicy projektu zrealizowali następujące zadania:

1.Opracowali scenariusze zajęć oraz przeprowadzili lekcje otwarte w szkole podstawowej, klasie edukacyjno-terapeutycznej, gimnazjum oraz zasadniczej szkole zawodowej


   

  

  



Przepisy na tureckie potrawy znajdziesz tutaj



2.Opracowali i przedstawili prezentację multimedialną dla nauczycieli.
Na Radzie Pedagogicznej przedstawiono przygotowaną prezentację, zapoznano nauczycieli z tureckim systemem oświatowym na różnych etapach edukacyjnych. Wszyscy mogli zapoznać się z celami szkoleń oglądając zdjęcia i krótkie filmy z zajęć lekcyjnych przygotowanych przez nauczycieli z Turcji. Istotną częścią prezentacji były zagadnienia związane z kulturą kraju tureckiego i wskazanie jak ważną częścią życia jest religia dla wszystkich mieszkańców. Prezentację zakończono serią zdjęć narodowych potraw tureckich oraz słodyczami przywiezionymi przez uczestników szkolenia.


  


3. Opracowali i przedstawili prezentację multimedialną dla uczniów i rodziców oraz wystawę zdjęć.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z prezentacją multimedialną dotyczącą wyjazdu szkoleniowego nauczycieli do Turcji. Poznali położenie Turcji i miasta Kayseri na mapie. Uczniowie dowiedzieli się, że lekcje w Turcji trwają 40 minut a dźwięk dzwonka to melodyjka. Uczniowie w szkołach tureckich chodzą w mundurkach, na przerwach mają możliwość korzystania z komputera, internetu i ksero w punkcie multimedialnym. Dużym zaskoczeniem były świadectwa tureckie z podobizną pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej Mustafy Kemala Atatürka. Dzięki zaprezentowanym filmom uczniowie mieli możliwość obejrzenia lekcji prowadzonych w szkołach tureckich. Zaciekawienie tematem było ogromne, uczniowie zadawali dużo pytań związanych z edukacją, kulturą, religią i kuchnią turecką.
Rodzicom uczniów na zebraniu w dniu 17.03.2014r. przedstawiona została prezentacja multimedialna dotyczącą wyjazdu szkoleniowego nauczycieli do Turcji oraz wystawa zdjęć. Z dużą ciekawością oglądali prezentację oraz zdjęcia ze szkół tureckich zadawali pytania dotyczące edukacji oraz kultury tureckiej.


  

   

Przygotowaną wystawę fotografii dokumentujących szkolenie zagraniczne nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych, można również oglądać od dnia 19.03.2014r w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 1 ul. 11-go Listopada 8 w Czeladzi.
Zapraszamy do przeniesienia się w odmienną kulturowo turecką rzeczywistość. Wystawa będzie otwarta do 12 kwietnia 2014 r.


   



Informacje o szkoleniu wyjazdowym naszych nauczycieli można znaleźć na stronach Tureckich:

Linki do stron naszego partnera:

http://kayseriktml.meb.k12.tr/

http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/38/15/169776/icerikler/listele_bilgiler.html



Podsumowanie projektu


W dniu 05.06.2014 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji projektu wyjazdu szkoleniowego nauczycieli do Turcji oraz wręczenie dokumentów Europass Mobility. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: przedstawiciel Starostwa powiatowego pan  Zbigniew Jaskiernia, dyrektorzy gminnych szkół, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Powiatu.

  

Koordynator Projektu  – Joanna Ziółkowska – przedstawiła prezentację multimedialną, w której zaprezentowała założenia, działania i efekty zrealizowanego w bieżącym roku szkolnym przez 9 nauczycieli szkoły projektu „ Podnoszenie jakości i standardów europejskich w szkolnictwie specjalnym ze szczególnym uwzględnieniem edukacji wczesnoszkolnej”.

Uczestnicy projektu – nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych z Czeladzi - otrzymali z rąk  pana Sekretarza Starostwa certyfikaty EUROPASS MOBILITY, poświadczające ich udział w projekcie.

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali zebranym taniec turecki, nawiązując do kraju, który poznali dzięki realizacji projektu w szkole.

 

Każdy uczestnik uroczystości otrzymał biuletyn informacyjny dotyczący zrealizowanego wyjazdu szkoleniowego do Turcji, ponadto mógł się bliżej zapoznać materiałami stworzonymi i zgromadzonymi w trakcie realizacji projektu oraz spróbować kawy i herbaty parzonej po turecku i tradycyjnego ciasta tureckiego-  Baklawa.

Cieszymy się, że uroczystość przyczyniła się do zaszczepienia wśród zebranych gości „projektowego bakcyla”, dzięki czemu od nowego roku szkolnego inne szkoły poszerzą swą ofertę edukacyjną o nowe programy finansowane ze środków Unii Europejskiej.



 Copyight © Joanna