logo zss
  Zalecana przeglądarka - Moziilla Firefox
Zespół Szkół w Czeladzi - organizacja
O Zespole Szkół
Kadra Szkoły
Rada Rodziców
Baza dydaktyczna
Dokumenty szkolne
Rekrutacja
Kontakt

Wczesne wspomaganie     rozwoju
Oferta
Fotogaleria

Przedszkole
Oferta
Zajęcia terapeutyczne
Organizacja i metody pracy
Ramowy rozkład dnia
Z życia przedszkola

Nasza szkoła
Oferta
Metody pracy i terapii
Z życia szkoły
Świetlica szkolna
Archiwum

Realizowane programy i projekty
Zagraniczna mobilność...
Mam zawód - mam pracę...
Projekt UNICEF
Leonardo da Vinci - Vetpro
Zabawa z nauką
COMENIUS
THE GATEWAY AWARD
Szkoła bez przemocy
Szkoła w ruchu
,.
Posiadane tytuły i certyfikaty
Szkoła promująca zdrowie
Szkoła odkrywców talentów

Informacje nieudostępnione
Stosownie do art. 8 ust. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej informujemy ...

Redakcja

 

We wrześniu 2012 roku nasza szkoła przystąpiła
do projektu "LEONARDO DA VINCI "
poprzez realizację Projektu Mobilności
VETPRO

                   

Od 1 października 2012 r. w ramach Programu Leonardo da Vinci, będącego komponentem Programu „Uczenie się przez całe życie” nauczyciele Zasadniczej Szkoły Zawodowej rozpoczęli realizację projektu mobilności Vetpro

  pt.: „Doświadczenie i partnerska współpraca  - sposobem na doskonalenie”. 


Cele naszego programu:


- wymiana doświadczeń w kształceniu zawodowym - wizyty w szkołach zawodowych i zakładach pracy zatrudniających osoby niepełnosprawne umysłowo;
- poznanie systemu edukacji zawodowej dla uczniów niepełnosprawnych umysłowo w Hiszpanii;
- poznanie sposobu zarządzania placówkami kształcenia zawodowego w Hiszpanii;
-porównanie funkcjonowania placówek kształcenia zawodowego specjalnego (w Polsce i w Hiszpanii), ich sposób finansowania i współpracy ze środowiskiem lokalnym/regionalnym/międzynarodowym;
- poznanie przykładów dobrej praktyki i rozwiązań innowacyjnych w kształceniu zawodowym - wyposażenie placówek, metody pracy nauczycieli, funkcjonowanie kadry zarządzającej i doradców zawodowych;
- nawiązanie bezpośredniej współpracy międzynarodowej i doskonalenie umiejętności językowych uczestników;
- polepszenie kwalifikacji zawodowych uczestników projektu, w aspekcie uczniów niepełnosprawnych umysłowo;


Przewidywane rezultaty


Certyfikaty dla uczestników wydane przez organizację przyjmującą;
Dokumenty Europass Mobility;
Raporty końcowe;
Opracowany przez uczestników Biuletyn zawierający wyniki wymiany doświadczeń;
Sprawozdania uczestników z pobytu w Andaluzji;
Systematyczne upowszechnianie działań projektowych na stronie internetowej szkoły;
Prezentacje dla przedstawicieli innych instytucji współpracujących ze szkołą (min. pracodawców)
Rozpowszechnianie informacji w organach władz państwowych, w lokalnych gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych;
Nieformalna wymiana doświadczeń w środowiskach zawodowych i prywatnych uczestników, np. w rozmowach prywatnych, na stronach internetowych i w kontaktach z partnerami zagranicznymi, z którymi współpracowała szkoła i z którymi współpracują uczestnicy wymiany doświadczeń;


Aktualności z realizacji Projektu



Po przeprowadzonej we wrześniu rekrutacji rozpoczęła się realizacja Projektu.


Przygotowanie

Pierwszym etapem jest przygotowanie uczestników do mobilności.
Wszyscy nauczyciele uczestniczyli w 70 godzinnym kursie języka angielskiego, zakończonego uzyskaniem certyfikatów. Ponadto nauczyciele uczestniczyli w przygotowaniu kulturowym o Andaluzji.


Wymiana doświadczeń - Sprawozdanie z wymiany doświadczeń w Hiszpanii


W drugim etapie uczestnicy wyjechali do Grenady w Hiszpanii na wymianę doświadczeń. W trakcie wizyty trwającej 6 dni, zrealizowany został bogaty program przygotowany przez instytucję przyjmującą. Odwiedziliśmy placówki zajmujące się opieką i edukacją osób niepełnosprawnych. Poznaliśmy nowe możliwości wprowadzania na rynek pracy osób upośledzonych umysłowo w tym osób z Zespołem Downa. Zaprezentowaliśmy nasz region oraz szkołę w aspekcie jej działań i osiągnięć. Wszyscy uczestnicy projektu prowadzili prezentacje i debaty w odwiedzanych placówkach mające na celu zdobycie informacji i porównanie dwóch systemów kształcenia. Ponadto poznaliśmy bogate dziedzictwo kulturowe Andaluzji, zwiedziliśmy Grenadę, miejsce na krańcach Europy, gdzie kultura Europy przenika się już ze światem orientalnym, tworząc fascynującą mieszankę. Zwiedziliśmy Alhambrę , najstarszy (XIII-XIV w) i najlepiej zachowany pałac arabski na świecie, budowany przez władców dynastii Nasrydów jako ukoronowanie sztuki i ich potęgi. Odwiedziliśmy także, Kordowę urocze miasto kiedyś nazywane mekką Zachodu a w niej wielki meczet Mezquita, (obecnie katedra), jedno z najwspanialszych dzieł architektury islamu.

kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć
Obecnie uczestnicy pracują nad wydaniem biuletynu zawierającego efekty wymiany doświadczeń, który zostanie opublikowany w maju na uroczystości szkolnej podsumowania projektu i wręczenia dokumentów Europass Mobility wszystkim uczestnikom.


Podsumowanie programu Leonardo da Vinci w szkołach naszego powiatu


Zbliża się koniec roku szkolnego i nasza szkoła kończy realizację projektu Vet Pro „Doświadczenie i partnerska współpraca – sposobem na doskonalenie”.

Z tej okazji podsumowaliśmy nasze dokonania i przedstawiliśmy je na targach wojewódzkich w Katowicach, organizowanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty i konferencji powiatowej w Będzinie zorganizowanej przez naszą szkołę.

Konferencję Powiatową  rozpoczął Starosta Będziński –Krzysztof Malczewski, witając zebranych gości: posła na Sejm Waldemara Anzelm, Halinę Mentel – członka Zarządu Powiatu Będzińskiego, Naczelnika Wydz. Oświaty Jerzego Grada,  wizytatora Śląskiego Kuratorium Oświaty – Marzenę Zabiegała oraz dyrektorów placówek oświatowych.

Uczniowie ZSS w Czeladzi zaprezentowali zebranym taniec hiszpański, nawiązując do kraju, który poznali realizując program Comenius i Leonardo da Vinci.  

Uczestnicy projektu – nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych z Czeladzi - otrzymali z rąk Starosty certyfikaty EUROPASS, poświadczające ich udział w projekcie Vet Pro :

 Podsumowania realizowanych projektów dokonali zaproszeni goście:

1. Wizytator Śląskiego Kuratorium Oświaty  – Marzena Zabiegała – omówiła program Leonardo da Vinci i zachęciła zebranych do wnioskowania w nowych pilotażowych projektach, przewidzianych na lata 2014-2016.

2. Koordynator Projektu w  ZSS w Czeladzi – Iwona Flaga - zaprezentowała założenia, działania i efekty zrealizowanego przez 8 nauczycieli szkoły projektu Vet Pro w bieżącym roku szkolnym.

Przedstawiono również przykłady dobrych praktyk naszych powiatowych szkół, których uczniowie realizowali praktyki uczniowskie w ramach  projektu Leonardo da Vinci: „Dobra praktyka-pewny start”: 

Zespół Szkół Techniczno-Usługowych z Będzina

Zespół Szkół Ogólnokształcących z Czeladzi

Każdy uczestnik konferencji otrzymał biuletyn, płytę CD i ulotki dotyczące  realizowanych projektów, ponadto mógł się bliżej zapoznać materiałami stworzonymi i  zgromadzonymi w trakcie realizacji projektu.  

 Cieszymy się, że konferencja przyczyniła się do zaszczepienia wśród zebranych gości „projektowego bakcyla”, dzięki czemu od nowego roku szkolnego inne powiatowe szkoły poszerzą swą ofertę edukacyjną o nowe programy.




 Copyight © Joanna