logo zss
 
Zespół Szkół w Czeladzi - organizacja
Dyrekcja
Kadra Szkoły
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Pedagog szkolny
Psycholog szkolny
Logopeda szkolny
Świetlica szkolna
WWR
Rekrutacja
Godziny pracy
Czym dysponujemy - wyposażenie
   

Dokumenty regulujące pracę szkoły
Statut
Wewnątrzszkolny System Oceniania
Regulamin Rady Rodziców
Wyciąg z programu wychowawczego
Wykaz programów i podręczników
Prawa i obowiązki ucznia
Prawa i obowiązki rodzica
   

Nasza szkoła
Kontakt
O szkole
Z życia szkoły
Najlepsi uczniowie
Nasze osiągnięcia
Realizowane programy i projekty:
- "Zagraniczna mobilność    kadry edukacyjnej..."
- projekt UNICEF
- "Mam zawód - mam pracę w regionie"
- Leonardo da Vinci - Vetpro

- Zabawa z nauką
- "COMENIUS"
- THE GATEWAY AWARD
- Program Promocji Zdrowia
- "Szkoła bez przemocy"
- Odkrywamy talenty
- Szkoła w ruchu
Współpraca
Galeria
Download
   

Organizacja roku szkolnego
Kalendarz roku szkolnego
Harmonogram zebrań z rodzicami
Kalendarz imprez szkolnych
Koła zainteresowań
   

Informacje nieudostępnione
Stosownie do art. 8 ust. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej informujemy ...
   

 
Redakcja
   

 

Rok 2013/2014


DO ZOBACZENIA ZA ROK !

27 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone oczywiście z przepięknym występem artystycznym naszych uczniów.

Tym razem na 45 minut nasza sala gimnastyczna zamieniła się w scenę programu "Mam talent". Prowadzącą program była niezastąpiona pani Justyna Fit-Kempska, a w jury zasiedli: pani Beata Luty jako Małgorzata Foremniak, wytatuowana pani Justyna Łoszajć jako Agnieszka Chylińska oraz wyśmienity pan Przemek Broczkowski, który wcielił się w Agustina Egurrola. Publiczność otrzymała od prowadzącej telefony komórkowe, aby mogła oddać swoje głosy na najlepszych artystów.

   

Nasze dzieci i młodzież zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Jury i publiczność byli zachwyceni. Zwyciężyli wszyscy artyści, dla których nagrodą były gromkie brawa oraz bilet na wakacje, który został przekazany wszystkim uczniom oraz nauczycielom.

   

Po części artystycznej przyszedł czas na wręczenie świadectw, dyplomów, wyróżnień i nagród dla uczniów oraz na podziękowania dla rodziców.

I tak oto pożegnaliśmy się na dwa miesiące wakacji...


FESTYN RODZINNY

13 czerwca 2014r. na terenie nowego placu zabaw przy naszym Zespole Szkół, już po raz drugi odbył się Festyn Rodzinny. Wspólnie bawili się uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy naszej szkoły. Po przywitaniu wszystkich przybyłych uczestników uroczyście rozpoczęto Festyn Rodzinny. Pierwszą artystyczną część wypełnił taneczny występ uczniów zatytułowany „Na morzu” oraz wokalny popis ucznia Andrzej Burzaka, który zaprezentował utwory „Napraw” i „Tak blisko”.

            Ponieważ festyn to głównie rekreacja i zabawa całych rodzin na świeżym powietrzu, więc z wielką niecierpliwością oczekiwano na zabawy i konkurencje zręcznościowe. Tu wybór był szeroki. Można było spróbować  swoich sił w przeciąganiu liny, „piłkarzykach”, przechodzeniu pod liną, sprawdzić bystre oko i zręczność w Speed Stacks i rozgrywkach w bule, a także rozwijać swój talent uczestnicząc w warsztatach plastycznych, bądź wykonując rysunki kredą na asfalcie.

Jak zwykle dużą popularnością cieszyła się oblegana loteria fantowa, oraz kiermasz ciast.

   

Także i w tym roku nie zabrakło atrakcji – niespodzianek. Odwiedzili nas ponownie motocykliści. Uczniowie podziwiali z bliska wspaniałe maszyny oraz wykonywali pamiątkowe zdjęcia.

   

            Jednak kulminacyjnym momentem całej imprezy było przybycie wozu jednostki Straży Pożarnej. Strażacy zaprezentowali wyposażenie pojazdu strażackiego, swoje mundury, ciekawie opowiadali o tak potrzebnej, choć często niebezpiecznej  pracy strażaka. Wzbudzili wielki entuzjazm zarówno u młodszych jak i u starszych uczniów.  Każdy mógł się na chwilę poczuć strażakiem, wsiąść do wozu strażackiego i założyć hełm ochronny. Na zakończenie strażacy dali pokaz praktyczny działania węża gaśniczego  oraz kurtyny wodnej, a także syreny alarmowej.

Po wspólnych zmaganiach sportowo-rekreacyjnych i emocjonujących atrakcjach wszyscy posilili się kiełbaską z grilla.Na zakończenie losowano prezent przekazany przez przedstawiciela klubu piłkarskiego Zagłębie Sosnowiec – pamiątkową lampę, w kształcie piłki nożnej.

   

Pogoda cały czas  trzymała nas w szachu, strasząc kroplami deszczu, jednak szczęśliwie udało się przeprowadzić cały festyn do końca.

Do zobaczenia za rok!

red. D. Książek, B. Komór

 


DZIEŃ DZIECKA W PIZZA HUT

2 czerwca na zaproszenie Restauracji Pizza Hut mieszczącej się w Centrum Handlowym M1 w Czeladzi uczestniczyliśmy w poczęstunku z okazji Dnia Dziecka. Podczas wizyty w Pizzy Hut wspólnie kosztowaliśmy różne rodzaje pizzy, pracownicy restauracji opowiedzieli nam o tradycji związanej z wyrobem pizzy.


Bardzo gorąco dziękujemy przedstawicielom Pizzy Hut – M1 za zaproszenie, wieloletnią przyjaźń i okazaną nam życzliwość i sympatię.

red. A. Kamińska


DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO

28 maja  z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole zorganizowano zawody sportowe, których tematem przewodnim były zbliżające się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych, a do wykonania mieli takie zadania jak: rzut piłki z autu, strzały do bramki, strzały do kręgli czy szybkościowo-zwinnościowy tor przeszkód z prowadzeniem piłki różnymi sposobami. Uczestnicy z dużym zaciekawieniem i zapałem przystępowali do rywalizacji. Obok szybkości, zwinności i siły liczyły się także celność, precyzja wykonywania zadań i dobra zabawa.

 

Wspaniałym wynikom sportowym i zaciętej rywalizacji nieodzownie towarzyszył dobry humor i głośny doping kolegów i koleżanek. Zwycięzcom gratulujemy wysokiej formy sportowej a wszystkim uczniom z okazji Dnia Dziecka składamy jeszcze raz najlepsze życzenia!!!

red. G Harasiuk


O PRAWACH DZIECKA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Uczniowie klas III, IV ET oraz II SP 3 czerwca udali się na ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi.

   

Jako że spotkanie odbywało się tuż po Dniu Dziecka było poświęcone właśnie tej tematyce. Pani bibliotekarka przybliżyła uczestnikom prawa dziecka, następnie przygotowała ćwiczenie literackie związane z tą tematyką oraz pracę plastyczną. Dzieci miały również okazje pobawić się przy znanej piosence, a na zakończenie otrzymały lizaki, zakładki i karty z prawami dziecka.

red. B. Luty


DZIEŃ GODNOŚCI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

30 maja 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej, które odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi.

W sportowo-integracyjnym spotkaniu wzięło udział blisko 200 niepełnosprawnych osób z Czeladzi, Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej, a główną atrakcją był miniturniej ligi Boccia. Miło nam poinformować, iż drużyna z naszej szkoły w składzie: Angelika Rucińska, Weronika Mazur oraz Mateusz Rogalski wywalczyła w tych rozgrywkach III miejsce. Gościom i zawodnikom czas umilały występy wokalne Andrzeja Burzaka i plenerowe karaoke. Wesoła i przyjazna atmosfera udzieliła się wszystkim zaproszonym, a zabawa przy dźwiękach muzyki trwała do późnego popołudnia.

       

red. J. Fit-Kempska, S. Zientarska

REGIONALNY KONKURS MATEMATYCZNO-EKOLOGICZNY

23 maja nasi uczniowie wzięli udział w Regionalnym Konkursie Matematyczno-Ekologicznym „Liczymy z ekologiczną wiosną – zrównoważone użytkowanie wody”. Konkurs składał się z dwóch części:

·         matematycznej – skierowanej do uczniów szkół podstawowych, w której naszą szkołę reprezentowały: Angelika Rucińska i Weronika Mazur,

·         techniczno-informatycznej – skierowanej do uczniów gimnazjów i szkół zawodowych, w której prace wykonali: Angelika Śnigier, Piotr Bukowiec, Rafał Maślanka, Patryk Derenowski, Edyta Strzelec i Robert Piliński.

    

Nasi uczniowie zdobyli:

I miejsce – Rafał Maślanka

III miejsce – Edyta Strzelec

III miejsce – Angelika Rucińska i Weronika Mazur

MŁODZI GOTUJĄ 2014

Dnia 29 maja 2014r. uczniowie klasy I  kucharz Zasadniczej Szkoły Zawodowej – Edyta Strzelec i Dawid Wieniecki wraz z nauczycielem Małgorzatą Pawełczyk  uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie Gastronomicznym ,, Młodzi Gotują’’ 2014’’. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Do konkursu przystąpiło 15 szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa śląskiego i rywalizowały między sobą w zespołach dwuosobowych z każdej szkoły.

 

Nasza reprezentacja została  wyróżniona między innymi za umiejętność pracy w zespole i  zdobyła piękny puchar oraz maskotkę – boberka Dąbrowiaka. Konkurs odbywał się już po raz siódmy, nasza szkoła przystąpiła  do konkursu po raz pierwszy  i ogólnie bardzo nam się  spodobał. Konkurs rozpoczynał się testem, następnie Każdy zespół uczniów miał wykonać po 3 porcje potrawy z warzyw jako przystawki i 3 porcje zupy warzywnej, przeznaczony czas wykonania na otrawy konkursowe  to 180 minut.

Nasi uczniowie wykonali: przystawkę warzywną z awokado i łososia na postumencie z zielonego ogórka  i zupę krem z zielonego groszku z miętą i wędzonym boczkiem oraz  grzankami czosnkowymi. Nasi uczniowie poradzili sobie ze wszystkim bardzo dobrze i wrócili z uśmiechami na twarzy. Dumni, że po raz pierwszy mogli  reprezentować naszą szkołę i  uczestniczyć w tak prestiżowym  konkursie o zasięgu wojewódzkim.  


DZIEŃ MAMY I TATY

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i  szczęścia. Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też co roku w naszej szkole pomagamy dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Mamy i Taty.

      Z tej właśnie okazji 26 maja 2014 roku odbyła się uroczysta akademia. Sala stała się sceną, na której dzieci klas edukacyjno terapeutycznych, I-III SP i GS zaprezentowały program artystyczny. Występ rozpoczął Andrzej piosenką „ Razem łatwiej”. Następnie były wiersze, piosenki, życzenia dla kochanych rodziców. Jednym z milszych akcentów uroczystości było odsłuchanie tego, co ich dzieci chciały im przekazać w podzięce za codzienną troskę.

  

Dzieci przygotowały także portrety – mamy bezbłędnie się rozpoznały.

Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych świeczników i laurek całusom i uściskom nie było końca. Wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Atmosfera uroczystości była niezwykle rodzinna. 

Podczas uroczystości został rozstrzygnięty konkurs plastyczny, pt. "Moja mama" organizowany przez Samorząd Uczniowski.

I miejsce - Aleksandra Olszewska

II miejsce - Ilona Lasek

III miejsce -  Weronika Minor

Red. Justyna Łoszajć

XII SOSNOWIECKA OLIMPIADA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ RUCHOWO

16.05.2014 r. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności ruchowych podczas XII Sosnowieckiej Olimpiadzie Sportowej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. Organizatorzy olimpiady przygotowali konkurencje, które były dostosowane do możliwości psychoruchowych każdego uczestnika:

·         kręgle

·         rzut woreczkiem

·         tor przeszkód

·         rzut piłką do kosza

·         skok w dal z miejsca

·         rzut piłką lekarską

·         rozgrywki w boccia

 W tym roku o medale walczyli: w młodszej kategorii wiekowej: P. Chechelska, A. Piekut,       P. Pałucha, w starszej kategorii wiekowej: D. Lasek K. Żurek, M. Rogalski, M. Nowak,                     R. Piliński.

     

Wspaniała atmosfera oraz wspólne kibicowanie przyczyniły się do wielkiego sukcesu naszych sportowców. W klasyfikacji ogólnej nasza szkoła zajęła II Miejsce. To tego osiągnięcia z pewnością przyczyniła  się także  klasyfikacja indywidualna uczestników:

  • Patrycja Chechelska II miejsce Rzut woreczkiem, II miejsce Kręgle
  • A. Piekut III miejsce Tor przeszkód
  • P. Pałucha  III miejsce Kręgle
  • D. Lasek  II miejsce  Skok w dal z miejsca
  • M. Nowak I miejsce Kręgle
  • M. Rogalski II miejsce Tor przeszkód, II miejsce Rzut piłką lekarską
  • K. Żurek II miejsce Kręgle, III miejsce Rzut woreczkiem
  • R. Piliński II miejsce Rzut piłką do kosza

 

Gratulujemy naszym sportowcom!!!

 

red. S. Zientarska, J. Fit-Kempska

JUBILEUSZ "650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI W NASZEJ SZKOLE"

12 maja uczciliśmy w naszej szkole jubileusz „650 lat w służbie książki”. Uroczystość odbyła się w ramach corocznych obchodów Tygodnia Bibliotek.

Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie mogli zapoznać się dzięki przedstawionej prezentacji multimedialnej z historią książki – „Od glinianej tabliczki do ebooka”. Przygotowano dla nich również małą niespodziankę – stojący za parawanem nauczyciele czytali wybrane fragmenty książek, a zadaniem uczniów było odgadnąć, kto czytał oraz podać tytuł prezentowanych utworów. Zabawa ta wpisywała się w hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia” oraz w założenia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Następnie dzieci miały niepowtarzalną okazję poznać kamishibai – japoński teatr ilustracji i w skupieniu wysłuchać i obejrzeć opowiadanie pt. „Szukając Marudka”.

Na zakończenie odbyło się rozstrzygnięcie dwóch konkursów: międzyszkolnego „I ty możesz zostać ilustratorem” oraz szkolnego „Nasza ulubiona książka hand made”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, a wszyscy wychodząc, mogli podziwiać ich piękne prace.

  

red. B. Luty


SZKOLNY KONKURS "NASZA ULUBIONA KSIAŻKA HAND MADE"

W naszej szkole na początku maja ogłoszony został konkurs dla klas na ulubioną książkę własnoręcznie zaprojektowaną i wykonaną. Prace były tak ciekawe i pięknie zrobione, że wybór był bardzo trudny.

Zwyciężyła klasa III ET z książką „Legenda o smoku wawelskim”, drugie miejsce otrzymała klasa II SP z „Calineczką”, a trzecie klasa II GS z bajką o Czerwonym Kapturku.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody plastyczne. Wystawę prac konkursowych można obejrzeć w szkolnej bibliotece.

red. B. Luty


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ILUSTRATORSKI
"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ILUSTRTOREM KSIĄŻKI"

12 maja odbyło się w naszej szkole uroczyste rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Ilustratorskiego, pt. "I Ty możesz zostać Ilustratorem książki". Prace nadesłane na konkurs miały bardzo wysoki poziom, w związku z czym jury miało spory problem z wytypowaniem najlepszych.

   

Wśród najlepszych znaleźli się:

Katarzyna Błaszczyk z ZS w Rudzie Śląskiej - I miejsce

Arkadiusz Kalisz z ZS w Rudzie Śląskiej - II miejsce

Ireneusz Rokosiewicz z ZS w Katowic

oraz Jakub Wiśniewski z ZS w Katowicach - wyróżnienie

i Pamela Fyda z ZS w Czeladzi - wyróżnienie.


Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE ŚLĄSKIEJ

Dziewięcioro uczniów z klas: III, IV ET oraz II SP 7 maja br. miało okazję uczestniczyć
w zajęciach z zakresu biblioterapii w Dziale Integracyjno-Biblioterapeutycznym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Brali udział w wielu ciekawych zabawach edukacyjno-terapeutycznych, mieli również możliwość obejrzeć pomoce dydaktyczne potrzebne osobom niewidomym.

red. B. Luty


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

7 maja 2014r nasi uczniowie uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim ,,Wiersze pani Marii" zorganizowanym przez ZSS nr 2 w Sosnowcu.

Występy naszych uczniów zakończyły się sukcesem.

I miejsce -  A. Śnigier

II miejsce - W. Kaczor

II miejsce - W. Mazur ( kategoria szkoła podstawowa)

Wyróżnienie - A. Rucińska

red. D. Książek


MISTRZOSTWA ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA W DARTA

Dnia 28 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV Mistrzostwach Śląska i Zagłębia w „Darta” w Dąbrowie Górniczej. Szkołę reprezentowali: Weronika Mazur, Angelika Rucińska, Marcin Korfel (kategoria szkoły podstawowe), Damian Parzonka, Patryk Czyszczoń (kategoria szkół gimnazjalnych) oraz Robert Piliński i Piotr Bukowiec (kategoria szkół zawodowych).

Wyniki warte uwagi, które osiągnęli nasi uczniowie to  2 miejsce – Angeliki Rucińskiej (kategoria szkół gimnazjalnych) i  3 miejsce - Robert Piliński (kategoria szkół zawodowych).

red: Grzegorz Harasiuk

DZIEŃ ZIEMI

Dnia 28. 04.2014r  po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs  z okazji obchodów Dnia Ziemi. Tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi brzmiało : „Zmieniaj nawyki nie klimat”

Nasi uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną przedstawiającą zasady dbania o nasze środowisko naturalne a  następnie wyłoniono drużyny: wody, ognia, i ziemi, które rywalizowały między sobą sprawdzając swoją wiedzę proekologiczną. Zmagania drużyn oceniało jury w składzie p. dyrektor A. Rebeta, p. A. Umińska, p. J. Bała-Baran. Wiedza naszych uczniów była bardzo wyrównana dopiero dogrywka wyłoniła ostatecznie zwycięzców: I miejsce zajęła drużyna ziemi w składzie: W. Korfel, Sz. Jankowski, R. Kapuściński, Ł. Patocy, II miejsce przypadło drużynie wody, którą reprezentowali: D. Napieralski, D. Szopa, A. Piekut, D. Lasek, III miejsce zajęła drużyna ognia reprezentowana przez: Sz. Koruba, K. Skórka, R. Napieralski, N. Harmaj.

       

Gratulujemy zwycięzcom !!!

red S. Zientarska, A. Umińska J. Ziółkowska


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU
"DBAM O ZDROWIE"

W dniu 10.04.2014r. w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy o zdrowiu pod hasłem „Dbam o zdrowie”. W konkursie wzięły udział drużyny uczniów gimnazjum ze szkół: Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Sosnowcu, Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi oraz Gimnazjum integracyjnego Nr 3 w Czeladzi. Uczniowie wykazywali się swoja wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat zdrowego stylu życia i udzielania pierwszej pomocy oraz sprawnością sportową. Głośny doping sportowy, wspólne kibicowanie i wspaniała atmosfera przyniosły wszystkim uczestnikom konkursu niezapomniane przeżycia.

I miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie: Aleksandra Król, Wojciech Korfel, Dariusz Napieralski.

II miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 2 w Sosnowcu,

III miejsce zajęła drużyna Gimnazjum integracyjnego Nr 3 w Czeladzi

 

red. J Ziółkowska


REGIONALNY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU
"CHOROBY PASOŻYTNICZE"

W dniu 11.04.2014r. nasi uczniowie: Aleksandra Król, Wojciech Korfel, Dariusz Napieralski, Angelika Śnigier zajęli V miejsce w regionalnym konkursie wiedzy o zdrowiu pt. „ Choroby pasożytnicze” organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych Nr 2 w Sosnowcu.

   

red. J Ziółkowska


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS INFORMATYCZNO-MATEMATYCZNY "MATEMATYKA WOKÓŁ NAS"

W dniu 10.04.2014r. został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną pt. „ Matematyka wokół nas”.

   

W konkursie udział wzięli uczniowie z OSW Gołuchowice, Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi oraz Gimnazjum Integracyjnego Nr 3 w Czeladzi.

I – miejsce ex aequo zajęli Anita Szkutnik - uczennica z Gimnazjum nr 3 oraz uczeń Piotr Wolas z OSW Gołuchowice

II – miejsce zajął Krystian Andraczek - uczeń z OSW Gołuchowice

III – miejsce ex aequo zajęli uczniowie naszej szkoły Wiktoria Kaczor i Dawid Kańtoch.

red. J Ziółkowska


NIETYPOWY GOŚĆ W NASZEJ SZKOLE

8 kwietnia gościliśmy w naszej szkole poważnego gościa - st. sierż. Magdalenę Kłos z Komisariatu Policji w Czeladzi. Pani sierżant odwiedziła klasę 2P, która pod okiem swojej wychowawczyni od początku roku szkolnego realizuje profilaktyczny projekt edukacyjny obejmujący tematykę bezpieczeństwa  dzieci w szkole, domu i najbliższym otoczeniu noszący tytuł „ SMOK MĄDRAGON DAJE RADĘ”. Uczniowie usłyszeli o zasadach bezpiecznego zachowania się w szkole,  w drodze do  i ze szkoły, na podwórku oraz w domu.  Mogli poćwiczyć prawidłowe przechodzenie przez jezdnię,  zadawać pytania dotyczące codziennej pracy w policji, a także przypomnieli sobie alarmowe numery telefonu 112 i 997. Na koniec wspólnie z panią sierżant klasa zrobiła sobie kilka pamiątkowych zdjęć.

Pogadanki dotyczące bezpieczeństwa odbyły się także w klasach SP, Gimnazjum i ZSZ.

red. A. Kamińska


OGÓLNOPOLSKI PÓŁFINAŁ MŁODZIEŻOWEGO KONKURSU FILATELISTYCZNEGO

28.03.2014r w Czeladzi w Szkole Podstawowej nr 3  odbył się 52 Ogólnopolski Półfinał Młodzieżowego  Konkursu Filatelistycznego:  Gniezno i Poznań- tu się Polska zaczęła” Organizatorem konkursu była Komisja ds. Filatelistyki Młodzieżowej Oddziału PZF w Sosnowcu. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali swoją wiedzę filatelistyczną oraz wiedzę tematyczną, przygotowali także mini eksponaty z otrzymanych walorów. Naszą szkołę po raz kolejny reprezentował Piotr Bukowiec, który zajął II miejsce w swojej kategorii wiekowej (grupa ponadgimnazjalna).

 

Gratulujemy Piotrowi i dziękujemy za udział w konkursach filatelistycznych

red. S. Zientarska


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - DZIEŃ ODKRYWANIA TALENTÓW

Pierwszy dzień wiosny to w naszej szkole dzień odkrywania talentów. Każdy z nas ma w sobie ukryte zdolności i umiejętności, które często nie są na co dzień widoczne. Kiedy tylko nadarzy się okazja można je wydobyć i pokazać innym. I tak właśnie było w pełnym emocji, uśmiechu i zabawy Dniu Odkrywania Talentów.

W części teoretycznej uczniowie mieli okazję sprawdzić swą wiedzę na temat rozpoczynającej się pory roku. Uczniowie podzieleni na trzy drużyny rozwiązywali zagadki, rebusy, historyjki obrazkowe, puzzle, wykonywali zadania manualne i zręcznościowe. Uzdolnienia i umiejętności uczniów pozwoliły na wyłonienie zwycięzców w trzech kategoriach: „Mądra główka” – drużyna Marcina Fulasa , „Złota rączka” – drużyna Roberta Kapuścińskiego, „Bystre oko” – drużyna Weroniki Minor. 

W pierwszym dniu wiosny oprócz talentów plastycznych i naukowych odkrywaliśmy również talenty sportowe. W zabawach ruchowych i bardzo wesołych konkurencjach sportowych uczniowie odkrywali przed nami swoje zdolności: szybkość, skoczność, zwinność i celność rzutów. Poznaliśmy także ukryte talenty taneczne, które uczestnicy pokazali podczas zabaw muzyczno-rytmicznych. Zwycięzcami w szybkości i talent „Strusia Pędziwiatra” otrzymali Damian Lasek i Natalia Popek, talent „Wesołego kangurka” w skoczności przypadł Weronice Minor i Wiktorowi Szewczyk, a w rzutach niepokonani byli Aleksander Piekut i Ilonka Lasek (uzyskali medal „Sokolego oka”). Z kolei talent zwinności „Zwinnego liska” wywalczyły Ola Olszewska i Natalka Harmaj, a w tańcu nie mieli sobie równych Paulinka Pałucha  i Robert Kapuściński (talent „Tańcząca nóżka”). Uśmiechu i dobrej zabawy nie było końca, a zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach otrzymali słodkości i medale za talenty sportowe.

Również dla starszych klas 21 marca był dniem wyjątkowym ponieważ odbył się dla nich „Szkolny Konkurs Pięknego Czytania” . Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach. Jurorzy oceniając brali pod uwagę: płynność, poprawność, tempo i intonację.

W kategorii klas młodszych pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V SP – Weronika Mazur. W kategorii klas starszych zwyciężyła uczennica klasy III G – Wiktoria Kaczor.

Wyróżniono także ucznia klasy VI SP – Łukasza Patocy i uczennicę klasy I G –

Angelikę Śnigier.

red. Justyna Fit-Kempska, Justyna Łoszajć, Dorota Książek
WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA I "ŻYJĘ Z UŚMIECHEM BEZ UZALEŻNIEŃ"

Nasza szkoła włączyła się w realizację projektu "Wyloguj się do życia". Podczas prelekcji uczniowie obejrzeli film edukacyjny oraz prezentację multimedialną. Podczas prezentacji zwrócono uwagę na zagrożenia wynikające z nieograniczonego korzystania z komputera i Internetu oraz zachęcono uczniów do znalezienia równowagi między światem wirtualnym i realnym. Uczniowie włączyli się do dyskusji i zrozumieli, że nie trzeba rezygnować z Internetu, trzeba tylko mądrze z niego korzystać.

Po prelekcji odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski "Żyję z uśmiechem bez uzależnień" i rozdanie nagród i dyplomów dla zwycięzców.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ

20- go marca 2014 roku uczennice naszej szkoły: Angelika Rucińska, Weronika Mazur i Angelika Śnigier zajęły I miejsce w VI Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ekologicznej, który odbył się w Zespole Szkół Specjalnych Nr 11 w Katowicach. Dziewczynki wykazały się dużą wiedzą na temat ekologii i działań proekologicznych oraz wykonały plakat na temat „Motyle w mieście”.

  

red. Joanna Ziółkowska
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA

W poniedziałek 17 lutego w szkole odbyło się spotkanie związane z Międzynarodowym Dniem Kota, na które zostali zaproszeni uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum specjalnego. Po krótkim przedstawieniu celu spotkania przyszedł czas na zagadki o kotach, oglądanie zdjęć kotów dzikich i domowych, rozmowę o zachowaniu kotów. Zadaniem praktycznym dla uczniów było wykonanie kota techniką płaskiego origami z koła – młodsze klasy, kociej maski – gimnazjum. Przy wykonywaniu prac dzieciom towarzyszyły piosenki o kotach. Zwieńczeniem obchodów Dnia Kota była wizyta kota terapeuty – Angie.

  

Uczniom bardzo podobało się spotkanie, dzięki któremu jeszcze bardziej polubiły koty i z radością będą świętowały za rok. Każdy uczestnik otrzymał za wykonaną pracę słodki upominek a wystawę prac można oglądać na korytarzu szkolnym.

 

red. Justyna Łoszajć

BAL KARNAWAŁOWY W I L.O. W SOSNOWCU

W środę 12 lutego zostaliśmy zaproszeni przez uczniów I Liceum im. W. Roździeńskiego w Sosnowcu na bal karnawałowy. Z radością przywitał nas Pan Dyrektor L.O. Zbigniew Cecot i życzył wszystkim udanej zabawy. Uczeń gimnazjum piękną grą na skrzypcach zainaugurował  bal.  Następnie obejrzeliśmy sztukę przygotowaną przez szkolne koło teatralne ”Kto porwał Świętego Mikołaja?”. Nasi uczniowie byli pod wrażeniem występu młodych aktorów.  Zostali zaskoczeni dużą ilością zabaw, które umiliły i uatrakcyjniły pobyt. Różnorodne konkursy przeplatane wspólnymi tańcami stworzyły serdeczną atmosferę i nastrój karnawału. Wszyscy bardzo dobrze się bawili , czas upłynął szybko. Nasi przyjaciele przygotowali dla nas poczęstunek oraz każdy dostał pamiątkowego pluszaka i girlandę kwiatową.


red.
 Justyna Łoszajć

tu obejrzymy galerię zdjęć:

http://www.rozdzienski.nazwa.pl/2013/BalKarnawal/index.html

 

tu przeczytamy o podziękowaniu za bal:

http://www.rozdzienski.pl/pl/zawartosc/2014-02-18-podzi%C4%99kowanie-za-bal

AKADEMIA CZYSTYCH RĄK

17 stycznia w ramach Akademii Czystych Rąk odbyła się prelekcja na temat higieny rąk. Uczniowie mieli także szansę sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując krzyżówki i łamigłówki dotyczące higieny. Każdy uczeń został nagrodzony odznaką  CZYŚCIOSZKA, a także otrzymał książeczkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi higieny oraz z instrukcją prawidłowego mycia rąk. Każda klasa otrzymała także żel antybakteryjny do swojej sali.


BEZPIECZNE FERIE

17 stycznia w naszej szkole odbyła się prelekcja dotycząca Bezpiecznych Ferii.

 Obejrzeliśmy ciekawą prezentację  i dowiedzieliśmy się , jak dobrze, ale bezpiecznie bawić się w czasie ferii. Panie poddały ciekawe pomysły na spędzanie wolnego czasu i udzieliły wskazówek na temat zdrowego i higienicznego trybu zycia.


PIŁKARZE ZAGŁĘBIA SOSNOWIEC W NASZEJ SZKOLE

W dniu 15.01.14 naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście. Z najstarszego i najbardziej znanego klubu sportowego w regionie - piłkarze Zagłębia Sosnowiec. Nasze mury swą obecnością zaszczycili: Sławomir Jarczyk ( kapitan Zagłębia), Rafał Jankowski i Dawid Weiss oraz przedstawiciel klubu Maciej Wasik. Przybyli goście zostali powitani gromkimi brawami.

Na twarzach naszych uczniów malowało się zaciekawienie, co się wydarzy podczas spotkania. Po przywitaniu naszych gości oraz całej naszej społeczności szkolnej przez panią dyrektor Danutę Krzystanek – Żak głos zabrał przedstawiciel klubu. Piłkarze opowiadali uczniom o swojej pracy, jak spędzać czas wolny zdrowo i aktywnie. Dawid Weiss poprowadził rozgrzewkę z wszystkimi chętnymi uczniami. Ochotnicy zostali nagrodzeni pięknymi kalendarzami z wizerunkiem piłkarzy Zagłębia Sosnowiec. Ćwiczenia przysporzyły nam wiele satysfakcji i radości szczególnie wśród zgromadzonej publiczności. Nasi uczniowie chętnie przystali na propozycję piłkarzy Zagłębia Sosnowiec by rozegrać konkursy. Odbyły się zatem dwa żonglowanie piłką oraz strzały na bramkę. Zwycięzcami zostali  Patryk Czyszczoń oraz Mateusz Maciąg w nagrodę otrzymali piłki z podpisami wszystkich piłkarzy Zagłębia. Nie byli jedynymi nagrodzonymi, ponieważ piłkarze rozdali wszystkim obecnym słodki poczęstunek.

  

Po części oficjalnej nastąpiło rozdawanie autografów, rozmowy uczniów z piłkarzami oraz pamiątkowe zdjęcia. Na koniec wizytę uświetnił występ Andrzeja Burzaka, który piosenką „Zwycięstwa smak” jak zwykle zadowolił publiczność, a nasi goście byli zachwyceni. Piłkarze stwierdzili, iż to jest to dobre proroctwo przed zbliżającą się rundą wiosenną. Kto wie może Andrzej zaśpiewa dla chłopaków na Stadionie Ludowym przed meczem i poprowadzi ich do zwycięstwa – oby tak było.

W podziękowaniu piłkarze otrzymali za wizytę  ręcznie malowany przez uczniów obraz. Rozstaliśmy się w przeświadczeniu i pełni obietnic, że nie było to nasze ostatnie spotkanie.

Zobacz relację z wizyty na stronie KS Zagłębie Sosnowiec

http://zaglebie.eu/odwiedzilismy-zss-w-czeladzi-_2_2940.html

red. Justyna Łoszajć

"POETYCKI POCIĄG Z TUWIMEM" - WARSZTATY TWÓRCZE PODSUMOWUJĄCE ROK TUWIMA

Warsztaty odbyły się w naszej szkole 18 grudnia 2013 r. dla uczniów gimnazjum. Ich celem było nie tylko przybliżenie życiorysu i poezji J. Tuwima, ale przede wszystkim „uwspółcześnienie” jej przez zapoznanie uczestników ze współczesnymi aranżacjami muzycznymi do słów wierszy Tuwima, a także motywacja do rozwijania własnych pasji i talentów. Zajęcia przebiegały w konwencji podróży pociągiem i były podzielone na stacje np. stacja „dzieciństwo” (zagadki dotyczące wierszy dla dzieci), stacja „Tuwim o sobie”, czy stacja muzyczna. Podczas warsztatów wykorzystano prezentację multimedialną, techniki dramowe, uczniowie pracowali w grupach.

red. B. Luty


PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

 Przedświąteczne spotkanie w bibliotece 10 grudnia 2013 r. uczniowie szkoły podstawowej po raz kolejny gościli w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi.

Tym razem uczestniczyli w spotkaniu przedświątecznym, podczas którego mogli wiele dowiedzieć
się na temat bożonarodzeniowych tradycji, książek dotyczących świąt, posłuchać kolęd i pastorałek, poznać ich historię. Samodzielnie także bardzo ładnie ozdobili papierowe choinki, brali udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Mieli również okazję obejrzeć piękną świąteczną wystawę.Zajęcia były bardzo ciekawie i wspaniale wprowadzały w świąteczny nastrój.

red. B. Luty


MIKOŁAJKOWE ZAWODY SPORTOWE

W dniu 6 grudnia zgodnie z tradycją naszej szkoły, odbyły się Mikołajkowe zawody sportowe.  

Uczniowie podzieleni zostali na cztery kategorie wiekowe. Dwie najmłodsze grupy rywalizowały w następujących konkurencjach:

·         rzuty do kosza wiszącego

·         rzuty do kosza stojącego

·         kręgle

·         strzały na bramkę

·         tor przeszkód

W grupie najmłodszych – klasy ET oraz 1-3 SP najlepszymi sportowcami okazali się:

I miejsce – Dawid Mazur (zdobywca 16 pkt. )

II miejsce – Szymon Koruba (zdobywca 15 pkt.)

III miejsce – Weronika Szymiec (zdobywczyni 14 pkt.)

W grupie drugiej rywalizowali uczniowie z klas 2GS oraz 4-6 SP. Tutaj rywalizacja odbywała się w następujących konkurencjach:

·         rzuty do kosza wiszącego

·         rzuty do kosza stojącego

·         piłka nożna – strzały na bramkę

·         unihokej – strzały na bramkę

·         tor przeszkód

W tej kategorii prym wiodły dziewczęta, które zajęły pierwsze dwa miejsca.

I miejsce  - Angelika Rucińska (zdobywczyni 17 pkt.)

II miejsce – Daria Szopa (zdobywczyni 12 pkt.)

III miejsce -  Kamil Żurek (zdobywca 11 pkt.)

W kategorii tej pojawiło się również jedno wyróżnienie, które otrzymał Marcin Korfel.

 

W kategorii trzeciej rywalizowali uczniowie Gimnazjum naszej szkoły. W tej kategorii pojawiły się następujące konkurencję sportowe:

·         rzuty do kosza wiszącego

·         rzuty do kosza stojącego

·         skakanka (jak największa liczba skoków w czasie 20 sekund)

·         strzały na bramkę

·         tor przeszkód  - spacer farmera

Ta Kategoria została zdominowana przez chłopców, którzy nie pozostawili dziewczętom żadnych złudzeń.

I miejsce Patryk Czyszczoń (zdobywca 19 pkt.)

II miejsce – Mateusz Maciąg (zdobywca 13 pkt.)

III miejsce – Wojciech Korfel (zdobywca również 13 pkt.)

Kategoria czwarta, była w zawodach kategorią najstarszych uczniów naszej szkoły, czyli naszych kucharzy ze wszystkich 3 klas.  Konkurencje jakie odbyły się w tej kategorii to:

·         rzuty do kosza wiszącego

·         rzuty do kosza stojącego

·         skakanka – jak największa ilość skoków w ciągu 20 sekund

·         unihokej

·         tor przeszkód – spacer farmera

Kategoria najstarsza okazała się najbardziej wyrównaną. Poza Przemkiem Kopciem i Karoliną Malinowską, którzy okazali się być daleko przed wszystkimi ze sportową formą, reszta stawki była bardzo wyrównana i trzecim miejscu decydowały naprawdę ułamki sekund lub milimetry precyzji. Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Przemysław Kopeć (zdobywca 25 pkt.)

II miejsce – Karolina Malinowska (zdobywczyni 17 pkt.)

III miejsce – Dawid Wieniecki (zdobywca 13 pkt.)

 

                Zawody przebiegły bez niepożądanych przygód i co najważniejsze bez kontuzji i urazów. Redakcja strony składa serdeczne gratulacje wszystkim najlepszym w swoich kategoriach i wszystkim wyróżnionym sportowcom.

red. P. Broczkowski


ANDRZEJKI

W dniu 28 listopada odbyła się szkolna zabawa z okazji „Andrzejek”. Uczniowie mogli poznać zabawy i gry  w jakie w dawnych czasach  bawili się młodzi ludzie.

Każdy z nas mógł polać wosk przez dziurkę od klucza, następnie zgadnąć co symbolizuje odlew. Pobawić się w czarodziejską butelką przyszłości, obrać jabłko, rzucić skórką i sprawdzić jakie imię będzie nosił nasz ukochany.  Była tez zabawa w nakłuwanie szpilkami imion naszych przyszłych partnerów, wróżba z kubeczków i butów.

Po tradycyjnych zwyczajach  związanych z Andrzejkami,  przyszła kolej na tańce. Wszyscy pobawiliśmy się na dyskotece szkolnej, podczas której wybraliśmy spośród uczniów Miss i Mistera Balu zostali nimi Kasia i Szymon, oraz Robert i Daria, Wodzireja Balu, został nim Mateusz. Ten dzień pełny tajemnicy, radości i uśmiechu pozostanie długo w naszej pamięci J

red. A KamińskaI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
"JESIENNA MANDALA"

Dnia 27.11.2013r. w Zespole Szkół Specjalnych w Czeladzi odbyło się rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród laureatom pierwszej edycji międzyszkolnego konkursu plastycznego o zasięgu regionalnym pt. „Jesienna mandala”. Organizatorami byli nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi. Celem było rozwijanie i pobudzanie twórczego myślenia, poprawa koncentracji i kształtowanie umiejętności wyciszenia. Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej.

W odpowiedzi na nasze zaproszenie do udziału w konkursie nadesłano bardzo dużo prac, wykonanych rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów, w tym suszu jesiennego.

Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie.

Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość włożonej pracy.

LAUREACI PIERWSZEGO MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „JESIENNA MANDALA”

Klasy I – III

I miejsce -  Maja Widłok – nauczyciel: mgr Agnieszka Krząkała – ZSS nr 11 Katowice

II miejsce – Bartosz Winkler – nauczyciel: mgr Maria Tokarska – ZSS nr 9 Katowice

III miejsce – Angelika Tyrcz – nauczyciel: mgr Maria Tokarska – ZSS nr 9 Katowice

III miejsce – Aleksander Piekut – nauczyciel mgr Magdalena Kwiecień ZSS Czeladź

Wyróżnienie: Krzysztof Kmita – nauczyciel mgr Anna Dudek ZSS nr 2 Sosnowiec

Wyróżnienie :Aleksander Jureczko – nauczyciel mgr Michalina Respondek ZSS nr 11 Katowice

Klasy IV – VI

I miejsce – Patryk Gawdzikowski – nauczyciel mgr Anna Kopeć ZSS nr 9 Katowice

II miejsce – Kinga Bubel – nauczyciel mgr Beata Śmietana ZSS nr 8

III miejsce – Krystian Łukaszewicz – nauczyciel mgr Krystyna Svarcova ZSS nr 11 Katowice

III miejsce – Natalia Sroka – nauczyciel mgr Joanna Strzelec ZSS nr 2 Sosnowiec

Wyróżnienie: Zuzanna Krawczyk nauczyciel mgr Joanna Lach ZSS nr 8

Wyróżnienie: Dominik Kołbuk – nauczyciel mgr Agnieszka Pawlikowska – Kozieł ZSS nr 9 Katowice

 

red. Justyna Łoszajć

"Nagle - gwizd!
Nagle - świst!..."
- czy znasz wiersze Tuwima?

W środę 20 listopada odbył się w naszej szkole konkurs „Czy znasz wiersze Tuwima?” dla uczniów szkoły podstawowej, który był podsumowaniem kończącego się Roku Tuwima.  

W konkursie wzięło udział dziesięć osób, które przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej w formie zabaw i prac plastycznych mogły popisać się swoją znajomością wierszy Tuwima.

Dzieci podzielone zostały na dwie grupy wiekowe. W grupie młodszej pierwsze miejsce zajęła Ilona Lasek, a w grupie starszej – Angelika Rucińska. Przyznane zostało także wyróżnienie, które otrzymał Marcin Fulas.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a wszyscy uczestnicy kolorowanki i słodki upominek. Gratulujemy!

red. B. Luty, A. Wójtowicz-Dereń


ZAJĘCIA W MBP W CZELADZI

Uczniowie klas III i IV ET oraz klasy II SP 5 listopada br. uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi.

Mieli nie tylko okazję pooglądać piękne, rozkładane przestrzenne książki, swobodnie pozwiedzać bibliotekę m.in. w spontanicznie utworzonym pociągu, ale także wykonać własne zakładki do książek.

 

Spotkanie było bardzo udane, a w kolejnym miesiącu czeka nas kolejne, tym razem o tematyce świątecznej.

red. B. Luty


REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNO-HISTORYCZNY "NA BLEJTRAMIE, NA DESCE, NA SZKLE"

Dnia 31.10.2013r. w Muzeum w Sosnowcu odbyło się rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród laureatom siódmej edycji regionalnego konkursu plastyczno – historycznego  „Na blejtramie, na desce, na szkle”. Organizatorami byli nauczyciele Zespołu Szkól Specjalnych nr 2 w Sosnowcu. Konkurs został zorganizowany w ramach cyklicznej współpracy z Muzeum w Sosnowcu,  propagował ideę integracji z osobami niepełnosprawnymi.

W uroczystości wzięli udział goście reprezentujący Urząd Miejski w Sosnowcu, Samorząd Miasta Sosnowca oraz Przedstawiciele Agencji Rozwoju Lokalnego S.A. Sosnowiec.

Konkurs cieszył się jak zawsze dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół powszechnych, specjalnych i integracyjnych naszego regionu.

Celem było rozwijanie wyobraźni dzieci i młodzieży poprzez interpretacją plastyczną oraz wspieranie uczestnictwa uczniów w życiu społeczno – kulturalnym.

Przedmiotem konkursu było wykonanie płaskiej pracy plastycznej na blejtramie, na szkle lub na desce z wykorzystaniem dostępnych materiałów plastycznych. Tematyka prac była dowolna. Prace konkursowe ukazywały piękno architektury, folkloru, przyrody, krajobrazu, elementy bajek czy historii. Imprezę uświetnił występ kółka teatralnego ZSS nr 2 w Sosnowcu, które zaprezentowało inscenizację „ Jaś i Małgosia”. Nagrodzone prace konkursowe można było podziwiać na wystawie w sali muzealnej. Uczniowie naszej  szkoły zdobyli odpowiednio:  

II miejsce„ Wiosenna łąka”,Damian Lasek - nauczyciel: mgr Justyna Łoszajć 

Wyróżnienie„  Róże”,Aleksandra Król - nauczyciel: mgr Agnieszka Sarecka

red. Justyna Łoszajć
SPOTKANIE Z KAMISHIBAI

Uczniowie klas III i IV ET oraz klasy II SP 16 października br. mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z kamishibai zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii Nr 1 w Dąbrowie Górniczej.

Czym jest kamishibai?

Kamishibai (jap. 紙芝居?) jest to teatr ilustracji, tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach (z krótkim tekstem do czytania zamieszczanym z tyłu) wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai.

Pani bibliotekarka zaprosiła uczestników spotkania do poznania dwóch opowiadań: „Kotka Milusia”
i „Szukając Marudka”. Dzieci nie tylko mogły obejrzeć i posłuchać tych dwóch ciekawych opowieści, ale także wziąć udział w krótkich warsztatach plastycznych związanych z poznaną tematyką. Dzięki zajęciom mogły na chwilę przenieść się w orientalny świat papierowego teatru.

Kamishibai jest świetną alternatywą w obcowaniu z książką dla dzieci nieumiejących czytać, a także doskonałym połączeniem literatury, plastyki i teatru, w którym dziecko może brać czynny udział.

red. B. Luty


CERTYFIKAT II STOPNIA
SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

W dniu 28 października 2013 roku, nasza szkoła otrzymała Certyfikat II stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, będący podsumowaniem wieloletniej i systematycznej edukacji z zakresu szeroko pojętej promocji zdrowia. Szkoła nasza znalazła się w gronie trzynastu placówek oświatowych województwa śląskiego, którym przyznano ten certyfikat.

     W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, udział wzięli: przedstawiciel Śląskiego Kuratora Oświaty - Wicekurator- Dariusz Wilczok, Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach - Pani Ewa Baran, Dyrektor ROM-E Metis - Pani Bożena Bucka oraz Pani Barbara Dobias – Mola i Pan Tomasz Wojtasik – koordynatorzy Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikat dla szkoły odebrała z rąk zaproszonych gości Dyrektor Szkoły – Pani Danuta Krzystanek-Żak wraz z koordynatorem projektu w szkole Panią – Joanną Ziółkowską .

     Projekt Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie, realizowany jest od 2003 roku. Bierze w nim udział około 300 szkół. W ramach działań szkoły tworzą trzyletni program i realizują zadania, które mają wprowadzić pozytywne zmiany prozdrowotne w środowisku szkolnym. Zmiany dotyczą głownie takich obszarów jak: zdrowe odżywianie, zdrowie fizyczne, higiena, profilaktyka, zdrowie psychiczne i społeczne, bezpieczeństwo i baza szkoły.

     Do projektu nasza szkoła przystąpiła w 2006 roku. W roku 2009 otrzymaliśmy pierwszy Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Kolejne systematyczne działania przyczyniły się do uzyskania Certyfikatu II stopnia Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikat ten upoważnia szkołę do ubiegania się w dalszej kolejności o Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

red. J. Ziółkowska

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ  UROCZYŚCIE,
ALE NA WESOŁO

   14 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu odbyła się uroczysta akademia, podczas której obejrzeliśmy zabawną scenkę będącą parodią lekcji języka polskiego oraz wysłuchaliśmy koncertu życzeń.

 Scenka wzbudziła wiele radości wśród publiczności, bowiem w tym dniu nauczyciele zamienili się rolami z uczniami - w ławkach zasiedli nauczyciele, a rolę belfra przejął uczeń.

  

Gwoździem programu artystycznego był jednak koncert życzeń, w którym uczniowie przekazali życzenia dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Do życzeń dołączone były także zabawne prezenty, najczęściej związane z pełnioną w szkole funkcją.

Na zakończenie akademii opiekunowie Samorządu Uczniowskiego ogłosili rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą kartkę dla nauczyciela oraz nagrodzili zwycięzców. Wszystkie kartki konkursowe zostały oczywiście wręczone nauczycielom.

red. Joanna Bała-Baran


KONKURS "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

   4 października odbył się w szkole konkurs pt. „Bezpieczna droga do szkoły”. W konkursie wiedzy na temat prawidłowego poruszania się po ulicy wzięli udział uczniowie klas podstawowych, klasy edukacyjno-terapeutycznej  i gimnazjum specjalnego. Konkurs prowadziły panie Alicja Iwanowska i Agnieszka Kamińska wraz z zaproszonymi policjantami z Komisariatu Policji w Czeladzi.

   

Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani z wiedzy dotyczącej zasad ruchu drogowego, oraz zasad bezpieczeństwa. Podczas konkursu uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ruchu drogowego,  pokazywali jak prawidłowo zachowywać się na ulicy, odpowiadali na zagadki dotyczące ruchu drogowego, wykonywali prace plastyczne dotyczące bezpiecznego zachowania na ulicy, oraz uczestniczyli w zabawach sportowych.

Zwycięzcami zostali wszyscy uczestnicy, gdyż celem konkursu oprócz zdobycia wiedzy dotyczącej ruchu drogowego była integracja grup klasowych, a przede wszystkim  doskonała zabawa. Pod koniec konkursu uczniowie otrzymali pamiątki, upominki, nagrodzono także prace plastyczne przygotowane na konkurs plastyczny „Bezpieczna droga do szkoły”.

red. A. Kamińska


X POWIATOWA INTEGRACYJNA OLIMPIADA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

   27 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych „Integracja 2013” w Będzinie.

W sportowych zmaganiach, jak równy z równym, rywalizowali zawodnicy niepełnosprawni i pełnosprawni ze szkół, ośrodków, domów samopomocy i stowarzyszeń z terenu powiatu będzińskiego. Nasi uczniowie wraz z koleżankami i kolegami z MZS w Czeladzi – Szkoły Podstawowej nr 2
i Gimnazjum nr 1, stworzyli jeden zespół reprezentujący miasto Czeladź w sportowej rywalizacji.

Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom wiele atrakcyjnych i bardzo ciekawych konkurencji, m. in. strzały do bramki, skoki parami w jednym worku, rzuty do celu czy przejście pod poprzeczką. Niewątpliwie jednak największym zainteresowaniem cieszyła się walka zawodników sumo. Uczniowie ubrani w ochronne kombinezony staczali zaciętą walkę, próbując powalić przeciwnika na ziemię.

Głośny doping sportowy, wspólne kibicowanie i wspaniała atmosfera przyniosły wszystkim uczestnikom Olimpiady niezapomniane przeżycia. Każdy z uczestników zawodów otrzymał medal za wspaniałą rywalizację i integrację w sportowych zmaganiach.

Dziękujemy koleżankom i kolegom z MZS w Czeladzi za wspólną zabawę.  Do zobaczenia w przyszłym roku!!!

red. Justyna Fit-Kempska

WIZYTA W EGZOTARIUM W SOSNOWCU

 25 września 2013r. uczniowie klasy I-II-III szkoły podstawowej oraz klas III i IV edukacyjno-terapeutycznej wraz z wychowawcami odwiedzili Egzotarium w Sosnowcu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od części botanicznej ogrodu, która obejmuje ponad 80 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych i geograficznych świata. Jednak największą naszą uwagę i ciekawość skupiła ekspozycja zwierząt, obejmująca głównie ryby i gady. Szczególnie dla nas cenna okazała się kolekcja egzotycznych ryb akwariowych, przede wszystkim pielęgnic. Dużą atrakcją była obserwacja gadów, w tym: krokodyli, węży, jaszczurek i żółwi. Spośród ptaków najliczniejszą grupę stanowiły przepiękne papugi.

        Wizyta w tym małym minizoo była dla nas "żywą" lekcją przyrody i okazją do zobaczenia i poznania wiele interesujących gatunków reprezentujących świat zwierzęcy i roślinny.

red. A. Wójtowicz-Dereń


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

   6 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Kandydatami byli przewodniczący poszczególnych klas.

Każdy uczeń naszej szkoły dostał kartę do głosowania, na której oddał głos na swojego faworyta.

Po podliczeniu głosów komisja ogłosiła wyniki:

Przewodniczącym szkoły został Wojciech Korfel

Zastępcą przewodniczącego została Pamela Fyda,

a sekretarzem Dawid Mazur.

Nowo wybranym gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w pracy samorządowej !!!

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

   2 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Wesołe krasnale wraz z uczniem, któremu nie spieszno było do szkoły, powitały Dyrekcję, nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Oficjalnego otwarcia roku szkolnego dokonała także Pani Dyrektor, która przedstawiła klasom wychowawców i życzyła wszystkim zgromadzonym pomyślności w nowym roku szkolnym 2013/2014.Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2011/2012

Rok szkolny 2010/2011

Rok szkolny 2009/2010

Rok szkolny 2008/2009

Rok szkolny 2007/2008

Rok szkolny 2006/2007

Rok szkolny 2005/2006

  Licznik :  
www.bip.gov.pl
Redakcja: bala_j@poczta onet.pl